top of page

צבע במיתוג ולמה הוא הכי חשוב?

אם תדמיינו במוחכם את המותגים המצליחים כגון: מקדולנס, קוקה קולה, אורנג', סלקום, וכדומה, סביר להניח שהדבר הראשון שתיזכרו בו יהיה הצבע של המותג.

העין שלנו קולטת קודם כל צבע! ורק אחר כך את שאר הדברים כגון צורה מילים צליל וריח. הצבע הוא הזכיר ביותר לכן תכונה זו של הצבע חשובה ביותר בתהליך המיתוג!

 

לוגו זכיר=לוגו מוצלח

 

אז כיצד יודעים איזה צבע לבחור?

בראש ובראשונה צריך לדעת שצבע מתקשר אצלנו לרגשות, תכונות ומצבי רוח וכדאי לנצל זאת ולהשתמש בתכונות האסוציאטיביות של הצבעים. 

תכונות הצבעים מאופיינות בהרבה הקשרים - פסיכולוגים רוחניים תלויי תרבות וכדומה.

אבל לענייננו ...אתמקד במה שרלוונטי לנו ולמה שמשדר הצבע בכלליות ובאילו תחומים משתמשים בו.

 

כחול

שייך למשפחת הצבעים הקרים

הצבע הכחול הוא צבע שמשדר רצינות, אמינות, ביטחון (לראייה מדי המשטרה הכחולים הנפוצים כמעט בכל העולם) כחול נתפס כצבע אינטליגנטי, מקושר גם לתחום הרוחני הנפשי, אמונה , מרגיע איטי מחושב, מעודד שביעות רצון, צדק ואמת. משדר רעננות, יוצר תחושת אווריריות ומרחב,
משרה תחושת שלווה.

נפוץ בעיקר בתחום הפיננסי: כלכלנים, בנקים, הייטק, עורכי דין יועצי מס וכדומה.

כתום:

שייך למשפחת הצבעים החמים 

כשלמדתי גרפיקה לפני יותר מעשור, היו שני חדרי לימוד. חדר אחד היה צבוע בכתום וחדר שני היה צבוע בלבן, אני יכולה לספר לכם שתמיד תמיד החדר הכתום היה מלא סטודנטים על עמדות המחשב ואילו החדר הלבן היה תמיד ריק ...ובשניהם היו אותם מחשבים - פשוט האוירה היתה תמיד יותר נעימה כיפית ויצירתית בחדר הכתום : )

הצבע הכתום שייך לקבוצת צבעי האדמה מסמל בריאות, מעודד שאפתנות, חיוניות, שמחת חיים, יצירתיות, דמיון ורגש. צבע תקשורתי (הלוגו של אורנג'- סלולר), חברותי המעודד אותנו להיפתח מבחינה חברתית וכן מבחינה אינטימית. הכתום מעלה את צריכת החמצן למוח.הצבע הכתום הינו צבע עסיסי, מעורר תאבון, בעל ניחוח מיוחד. 

נפוץ בעיקר בתחום האוכל במסעדות, מתאים לשימוש במקומות ציבוריים, עסקי בריאות ומכוני יופי.

צהוב:

שייך למשפחת הצבעים החמים 

אם דברנו על זה שהעין מבחינה קודם בצבע ואחר כך בצורה - אזי שהעין מבחינה לפני כל צבע אחר בצבע הצהוב, ולראייה בכל התמרורים בעולם משתמשים בצבע הצהוב כמו כן בנקודות מכירה ושילוט מנצלים תכונה זו היטב. הצהוב מעולה להבלטה, אך בשימוש חכם ובנגיעות - במשטחי צבע גדולים מידי הוא עלול להאפיל על אלמנטים צבעוניים אחרים.

צהוב מסמל את השמש, משדר שמחה, חמימות, אינטיליגנציה, כבוד ונאמנות. גוונים מסוימים של צהוב מעוררים מחשבה ויצירתיות, משפיעים על כושר הארגון ועוזרים בקבלת החלטות. הצהוב מחזק את הזיכרון, יחד עם זאת שימוש מופרז בצהוב מעורר עצבנות. 

הצהוב נפוץ בתחום האוכל - לדוגמא הלוגו של מקדונלס וכן במשרדים ובחברות ציבוריות - לדוגמא הלוגו של דפי זהב 

סגול

לרוב שייך למשפחת הצבעים הקרים (בגרסה היותר אדומה מדובר בצבע ששייך לצבעים החמים)

סגול נתפס כצבע מרגש, חושני, יצירתי, צעקני, ייחודי, ומתוחכם, כמו כן מקשרים אותו בעיקר לתחום הרוחני לאיזון והחוכמה ואף למשפחות המלוכה.

צבע שמשתמשים בו המון בכדי לשדר יצירתיות (סביר להניח שסלקום רצו לשדר משהו אחר יצירתי)   

הצבע הסגול מעורר את האינטואיציה, משרה שלווה ויושר מסמל מסירות ודאגה לזולת.

צבע סגול לבנדר משדר נוסטלגיה, עדינות, מתיקות. 

נפוץ בעיקר בתחום הרוחני אצל מאמנים / קאוצ'רים, מדריכי מדיטציה, דת, תחומים הוליסטים, מטפלים ובתחום הדיקור הסיני.

ירוק

שייך למשפחת הצבעים הקרים

הירוק בכל העולם מסמל את הטבע: עצים, צמחיה ופריחה – הוא מסמל התחדשות, תקווה, חיים חדשים, רעננות, בריאות, תקווה. ירוק יוצר תחושת ניחוחות ופתיחות הוא מעודד ומרגיע (בגלל כל תכונות אלו מדי הרופאים המנתחים כמעט בכל העולם בצבע ירוק)

לירוק תכונות של ריפוי ומשפר את הראיה.

הירוק מקבל משמעויות שונות בגוונים השונים שלו, לדוגמא ירוק עמוק משדר יוקרה ואילו ירוק בהיר משדר רוגע. ירוק זרחני משדר רעל - משהו לא רכיל 

ירוק בגוון הטורקיזי שלו משדר פתיחות נותן אנרגייה ומעודד תקשורת בן אנשים

נפוץ בעיקר בתחום הרפואה, הבריאות, הרפואה האלטרנטיבית, קוסמטיקה ובחברות הקשורות לאיכות הסביבה.

 

אדום

שייך למשפחת הצבעים החמים

אדום-מתקשר לחיות ולאמביציה. מסייע להתגבר על מחשבות שליליות אבל קשור גם לכעס. יותר מדי אדום יוצר חוסר שקט ומעורר חוסר סבלנות ואפילו עצבנות.

האדום מפעיל את בלוטת יתרת המוח, צבע אנרגטי, פרובוקטיבי, סכנה, כוח, נחישות, תשוקה אהבה, אומץ. צבע בולט מאוד. צבע ממריץ

הצבע הנפוץ ביותר אחרי שחור ולבן. האדום שמאחוריו נמצאים החיים, הדם והריגוש הוא ככל הנראה הצבע העז והממריץ ביותר. ממשפחת הצבעים החמים, צבע שמייצג פעילות, עונג, חמימות ותשוקה. האדום מבטא את כוח הרצון, את האופי הדומיננטי אך בהגזמה מבטא אגרסיביות ותוקפנות ואולי בגלל זה נתפש האדום כצבע חיוני מלא עוצמה.

בכל התרבויות מבטא האדום משהו שונה, בני המאייה רואים את האדום כמבשר ניצחון והצלחה. אצל הנוצרים מסמל את ישו הצלוב, וגם סימן לאהבה אמונה וכוח. אצל הסינים אדום מייצג "חיים" היות וזהו צבעו של הדם הזורם בעורקנו.שימוש רב באדום יתאים לעיצוב עסקים (לא מכל סוג) – בעיקר מסעדות אוכל מהיר..התת-מודע שלנו מקבל את הצבע כתמרור אזהרה וכך גם בחלומות שאנו חולמים, הצבע האדום משמש כמזהיר או מצד שני רמז לחדווה והתלהבות. , אנרגיית חיים ואופטימיות(לראייה הקמפיין של קוקה קולה - " לאהוב את החיים ", מתאים מאוד למקומות ורומנטיים.

האדום מסמל: חיים, יצריות, תשוקה, אהבה, דם, חום, אומץ, כוח, עצמה וגם: כעס, מהפכה, אזהרה.

 

ורוד

ורוד בהיר נתפס כצבע רך, רומנטי, מתקשר  לאהבה.אך גם מתקשר לילדותיות מתיקות ועדינות. (הלוגו של ברבי) ורוד הינו צבע מרגיע, מפחית תוקפנות מבטא רגישות יתר, פגיעות ותחושת בדידות.  ורוד כהה משדר אנרגיה שמחה, התרגשות, חושניות, חמימות, קלילות.

ורוד כהה נפוץ בעיקר בתחום אופנת נשים או בנות אך לא למוצרים יוקרתיים.

ורוד בהיר נפוץ במוצרי ילדים, אוכל מתוק כגון גלידות ועוגות וכן בקוסמטיקה.

 

שחור

הצבע השחור במיתוג עסקי: שחור נתפס כצבע עוצמתי, אלגנטי, מסתורי, אמיץ, קלאסי, כבד, בסיסי, יוקרתי, קסום. עובד היטב עם מוצרים יקרים אך יכול להעביר גם רושם של מוצר כבד.

עוצמה. הוא צבע של מחאה מייצג צמצום וספיגה היות והוא סופח הכול לתוכו. הוא מביא עימו עוצמה וידע, מסתורין אך בדומה ללבן אין להפריז בשימוש בו מכיוון שעודף יצור הרגשת דכדוך.הצבע השחור מסמל את הכאוס הקדמוני, עוצמה ומסתורין אך גם צמצום וספיגה, שכן שחור קולט אליו את כל קרני האור. השחור בדרך כלל מופיע בעיצוב פנים במינון קטן. שילוב הצבע השחור עם צבעים אחרים מחדד את הצבעוניות שלהם, מוסיף להם נופך דרמטי ותוחם אותם בתוך מסגרת מוגדרת.

בתרבויות רבות מסמל גם את המוות ואת העולם התחתון, משהו נסתר וחשאי. בתרבות הסינית מסמל מים ואת כיוון הצפון. צבע שבולע את כל הצבעים ולא נותן נוכחות של אף אחד מהם.

כאשר מופיע השחור בציורי ילדים מתחיל חששם של המבוגרים "נורא ואיום מה קרה לילד מי פגע בו" מחשבה זו אינה נכונה. הבחירה של ציור בצבע שחור מביעה את הצורך שבא מהתת-מודע ונותן אפשרות של התבוננות פנימית. רצוי מאוד לבחון ציורים כאלה במבט בלתי ביקורתי ולנסות לפענח את המסתתר מאחורי הציור.

השחור מסמל: עוצמה, רשמיות, אלגנטיות ומסתורין וגם: פחד, מוות וריקנות

לבן

הצבע הלבן במיתוג עסקי: לבן מעביר פשטות, ניקיון, טוהר, מקושר לאור תמימות, בתוליות, בטיחות ניקיון. צבע לבן מבריק תופס את העין מיד. שימושי במוצרי תינוקות ובריאות.

צבע המסמל בתרבות המערבית טוהר, תום, שלווה ראשוניות והצלחה. משרה אנרגיות של ניקיון רעננות, התחדשות, בתולין, התחלות חדשות וחגיגיות. בהיותו אי-צבע מומלץ לא להגזים בו ולשלבו עם צבעים נוספים. ילדים קטנים נוטים לעודף מרץ מטבעם ובהיות הלבן צבע (יאנג) עודף ממנו עלול לגרום לחוסר מנוחה, עודף משמעת ובעיות נשימה, לכן לא מומלץ לצבוע חדרי ילדים בלבן. הלבן מביא עמו אנרגיות של ניקיון, רעננות והתחדשות. מומלץ תמיד לשלבו עם גוונים נוספים ולא להשתמש בו בהגזמה.הלבן מתאים לאזורי מערב, צפון מערב וצפון.

ביהדות הצבע הלבן הוא צבע של יום קדוש כמו יום כיפור. באסלם לובשים לבן כשעולים למכה. על-פי הסינים זהו אי-צבע ולכן לובשים אותו בתקופת אבל. הלבן משרה אווירה של רוגע פשטות ושלמות מוחלטת. אדם לובש לבן נותן הרגשה של סמכות רוחנית, צניעות וניקיון הנפש. בחלומות מופיע הלבן כהגנה, החולם יכול להיות בטוח שיש עליו שמירה עליונה.

הלבן מסמל: טוהר, בתוליות, תמימות, שקט, רומנטיות, רוחניות, קדושה, טהרה ומרחב וגם: עודף לבן – ניכור, מוות בעולם המזרח

לבן-מרגיש חופש וטוהר,מעודד להתפתח לסביבה,מחזק את תחושת ההגנה והביטחון.

הוספה למחברת

אפור

מייצג איפוק, אינו אהוד בתורת הפאנג שואי משום שהוא מאט וממתן ועלול לגרום פחד ודיכאון. עם זאת ניתן לשימוש במקומות הדורשים "ריכוך" אנרגיות או במקומות בהם חשובים המיתון והאיפוק.
הוא מתאים בעיקר לעסקים ולסיטואציות פורמאליות.

האפור מסמל: איפוק, שמרנות, עצבות, ניטרליות.

אפור-משמש כמגן מפני העולם החיצון. מבטא עצמאות ושליטה,וביטחון עצמי. מעיד על חוסר רצון להתחייב.

הצבע האפור פחם במיתוג עסקי: אפור כהה נתפס כצבע עוצמתי, מקצועי, קלאסי, יקר, מתוחכם, יציב, שקול, נצחי

צבע כסף במיתוג עסקי : כסף נתפס כצבע קלאסי, קריר, יקר, בעל ערך, משויך לכסף ( ממון )

 

חום-מחזק את תחושת היציבות והביטחון,אבל גם מחליש את הרצון לחשות ולהתנסות בחוויות חדשות.

הצבע החום באז´ במיתוג עסקי: חום באז´ מעביר פשטות, עמידות ויציבות. צבע נאטרלי, רך ונעים. חום טרקוטה צבע ארצי חם, כפרי, מזמין בברכה. צבע מזוהה עם התעשייה המסורתית בשל היותו קרוה לצבע עפר.

 

זהב-מעיד על חוכמה והבנה.מעורר למחשבה ולהתחדשות. עוזר להתמודד עם פחדים ודכאונות.

 

אני באופן אישי תמיד אהבתי אדום - הצבע נותן לי אנרגיה וכוח

ויסלח לי אבא שאצלו צהוב זה בנשמה ... יאללה בית"ר .... ; )

 

יש לכם שאלה? רוצים להתייעץ?

 

כבר חוזרת אליכם

bottom of page